Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr 20/21 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak wygląda nauka programowania?

Jak wygląda nauka programowania?

Jak zacząć naukę programowania?

Nauka programowania dla dzieci nadal pozostaje dla dużej części społeczeństwa w cieniu tajemnicy, z powodu pewnych wyobrażeń, które powstały na początku ery cyfryzacji świata. Wielu z nas słyszało pewnie w dzieciństwie słynne już „klikaniem w klawiaturę nie zarobisz na życie”, a programiści często są postrzegani jako niezbyt przystosowane społecznie jednostki, myślące wyłącznie w systemie zero-jedynkowym. Otóż okazuje się, że jest to bardzo dalekie od prawdy.

Po pierwsze „klikanie” w odpowiedni sposób, a więc poprzez umiejętności konfiguracji obsługi, ale przede wszystkim tworzenia nowych rozwiązań to jeden z najlepszych pomysłów na życie zawodowe dla pracowników XXI wieku. Obecnie zapotrzebowanie na programistów i specjalistów IT jest bardzo duże. Z czasem ma się ono (według prognoz) zmienić na olbrzymie, a zawód programisty będzie jednym z najlepiej cenionych stanowisk.

Po drugie, na stereotypach w żadnym kierunku daleko nie da się ujść, a tym samym wrzucanie wszystkich programistów do worka ludzi kolokwialnie mówiąc „dziwnych” jest nieodpowiednie. Tym bardziej że obecne warsztaty programowania dla dzieci (Opole to także nasza placówka), to rozwój wielokierunkowy, bardzo mocno stawiający na wszechstronność, pracę w zespole, kreatywności i rozwój kolejnych możliwości.

Nauka programowania. Metody.

W zależności od podjętego działania i wyboru poszczególnych metod edukacji nauka programowania to wiele różnych możliwości. Wśród nich wymienić można choćby:

kursy programowania online zarówno płatne, jak i darmowe,

– samodzielną naukę w domu, poprzez dostępne materiały i przy wsparciu społeczności internetowych,

– kursy i warsztaty stacjonarne odbywające się w wielu miastach Polski.

Nauka przez Internet jest jedną z opcji, która raczej stosowana jest w przypadku braku możliwości brania udziału w stacjonarnych kursach (brak dojazdu, niepasujące terminy itp.). Kursy online mogą w ciekawy sposób pogłębić wiedzę zarówno podstaw, jak i utrwalić materiał. Jednak tego typu nauka jest polecana głównie starszym dzieciom i dorosłym. 7-9-latek niekoniecznie poradzi sobie z aż tak duża samodzielną nauką, da radę skupić się przez godzinę – dwie zajęć, czy wystarczająco zasygnalizować ewentualne problemy. Mając jednak do wyboru wyłącznie zajęcia kodowania online, najlepiej jest postawić na takie, które w dalszym ciągu obiecują przekazywanie materiału za pomocą mentorów, mających kontakt ze słuchaczami i dającymi możliwości sprawdzenia swojej wiedzy.

Samodzielna nauka to temat raczej dla pasjonatów, ewentualnie osób, które dopiero zaczynają i chcę wyłącznie przekonać się, czy inwestycja w kurs lub warsztaty będzie dla nich dobrą opcją. Programowanie o ile łatwe, o tyle jest jednak skomplikowane. Do samodzielnej nauki potrzeba wiele samozaparcia i samoorganizacji. My polecamy samodzielną naukę w ramach dodatkowych zajęć oprócz uczestnictwa w kursach lub w przerwie pomiędzy kolejnymi stopniami edukacji.

Stacjonarne możliwości nauki w formie takiej jak warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży to jedna z najlepszych możliwości, jakie możemy dać dziecku. W grupie rówieśników, w czasie trwania zajęć popołudniowych dziecko czy nastolatek rozwija się na wiele sposób, zarówno intelektualnie, jak i społecznie, co także rzutuje na jego późniejszą karierę zawodową.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *