Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Zajęcia dodatkowe dla dzieci Opole

Zajęcia dodatkowe dla dzieci Opole

Fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków, czyli?

Wysyłając swojego nastolatka na zajęcia dodatkowe należy pamiętać o tym, że jest on indywidualną jednostką, osobą, która ma swoje potrzeby i zainteresowania, wolnym człowiekiem, który nie jest naszą kopią, a jedynie może powielać pewne schematy powstałe na skutek obserwacji naszych zachowań. Zabijanie w nim pasji i potrzeby rozwijania się w niektórych kierunkach może być dla niego krzywdzące a nawet tworzyć konflikty i poczucie beznadziejności. Dlatego zarówno, jeżeli on chce, jak i my chcemy, aby uczestniczyło w jakiejś aktywności pozalekcyjnej, pierwsze co należy zrobić to porozmawiać z nim na ten temat. W przeciwieństwie do małych dzieci, nastolatek może chcieć mocno zaznaczać swoją niezależność, na przykład nie zgadzając się na aktywności które kojarzą się mu aktywnościami rodziców. Dlatego rozmowa staje się najlepszym doradcą, aby wybór odpowiednich aktywności był owocny i satysfakcjonujący.

Jak wybrać fajne zajęcia dodatkowe dla dzieci? Opole ma kilka propozycji.

Radosna twórczość własna

Rozwój dziecka to wiele etapów, podczas których próbuje ono swoich sił w wielu różnych dziedzinach. Jedną z naturalnych faz rozwoju jest potrzeba wyrażania siebie poprzez twórczość. Stąd w wielu miejscach funkcjonują różnego rodzaju kółka i warsztaty plastyczne, umożliwiające dzieciom i młodzieży naukę przekładania swoich myśli i projektów na kartkę papieru, rzeźbię czy fotografię. Kursy tego typu spełniają naturalną potrzebę dziecka a ponadto wszechstronnie rozwijają głównie w aspektach kreatywności, pewności siebie i rozwoju manualnego. Pozwalają dzieciom wyrażać swoje myśli, emocje, budować pewny, indywidualny styl. W Opolu proponujemy zajęcia popołudniowe dla dzieci i młodzieży w Ognisku Plastycznym działającym przy olsztyńskiej szkole plastycznej. Wykwalifikowani wykładowcy, grupy wiekowe i ciekawe możliwości (między innymi fotografia czy modelowanie) sprawiają, że jest to niezwykle ciekawa oferta.

W rytmie

A może sztuka, ale tworzona w inny sposób. Zajęcia taneczne to świetne połączenie sztuki i aktywności fizycznej, tak często brakującej w życiu dzisiejszych dzieciaków. Muzyka uwrażliwia, poruszanie się w jej rytm świetnie rozwija psychoruchowo, a wysiłek fizyczny i ćwiczenia odpowiednich póz pozwalają na wykształcenie prawidłowej postawy, kondycji i ogólnego zdrowia. Tego typu zajęcia popołudniowe mogą być odpowiedzią na zapotrzebowanie na aktywną zabawę, poprzez ruch, czy sport. Dzięki nim, można mieć pewność, że zrobiło się choć trochę w kierunku zapobiegania epidemii otyłości u najmłodszych, która prowadzi także do wielu innych chorób. Jaki taniec wybrać? Co kto lubi. Naszą uwagę zwróciły warsztaty taneczne organizowane przez Hip Hop Buda. Sama nazwa sugeruje już rodzaj tańca, a z tego co wiemy, zajęcia dodatkowe dla dzieci i obozy prowadzone w ramach oferty są różnorodne i niezwykle ciekawe.

Małe gotowanie

Zajęcia dodatkowe dla dzieci robią coraz bardziej wymyślne i dbają o pobudzanie kolejnych obszarów życia. Ostatnio coraz modniejsze stają się zajęcia kulinarne. Odpowiednio przygotowane zajęcia popołudniowe dla dzieci uczące je gotowania to fajna oferta dla dzieciaków ciekawych świata. Oprócz nauki przyrządzania potraw i podstaw tego, jak prawidłowo powinien odżywiać się człowiek, pobudzane są zmysły smaku i węchu. Kompleksowe zajęcia kulinarne wprowadzają w świat dziecka nieco ciekawostek geograficznych, kulturowych i społecznych. W Opolu przyjęła się bardzo dobrze Akademia Małego Kucharza, która proponuje warsztaty, zajęcia i eventy dla dzieciaków, podczas których poznają one tajniki kuchni z całego świata, uczą się podstaw dietetyki, chemii i fizyki oraz savoir-vivre’u.

Duże kodowanie

Jak zajęcia dodatkowe to muszą się pojawić propozycje zajęć programowania. Trend ten jest coraz bardziej ceniony przez pedagogów i jednostki odpowiedzialne za edukację. Niestety nadal w szkołach nauka programowania dla dzieci jest traktowana po macoszemu. Potrzeba jeszcze kilku lat, aby wszystko zaczęło działać tak jak należy, a do tego czasu zapraszamy na naukę kodowania dla dzieci i młodzieży w naszej szkole. Oferta tutaj. Dlaczego warto? Z wielu różnych powodów. Po pierwsze, tak jak inne przedmioty ścisłe nauka programowania pozwala na świetny rozwój połączeń neuronowych w mózgu, odpowiadających za umiejętności poznawcze, myślenie logiczne i analityczne. Do tego w odróżnieniu od innych zajęć informatycznych programowania wspomaga kreatywność, komunikację i przedstawia metody pozwalające na szybszą i lepszą naukę.

Dlaczego warto chodzić na zajęcia dodatkowe?

Dzieci chcą poznawać świat, a rodzice ich muszą zdawać sobie z tego sprawę. Jednak obecny nadmiar bodźców otaczającego nas środowiska może sprawiać, iż nie będzie w stanie skupić się na jednej rzeczy i wychwycić interesujących go rzeczy z „szumu” innych informacji. Zajęcia dodatkowe dla dzieci pozwalają na ukierunkowanie się w danym zakresie i choć przez chwilę skupienie się na konkretnym obszarze wiedzy wraz z dogłębnym poznaniem jego tajników. Dzięki temu, dajemy dziecku szansę na poznanie obszarów, których samo nie byłoby w stanie odnaleźć lub zrozumieć. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej fascynująca dla nas zajęcia, niekoniecznie muszą okazać się dokładnie takimi samymi dla dziecka. Warto więc porozmawiać z nim na ten temat, zanim poślemy go na kolejne warsztaty czy kursy i poznać jego opinię na temat tego. co go interesuje, albo co w ogóle jest poza zasięgiem jego fascynacji.


Komentarze

  1. Baśka!

    Zgadzam się w pełni ze stwierdzeniem, że warto chodzić na zajęcia popołudniowe dla dzieci. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że szkoła mocno straciła na jakości i ilości ciekawych informacji od kiedy istnieje internet. Dzieci znajdują w nich tak wiele informacji, że lekcje szkolne stają się po prostu nudne, no chyba że znajdzie się nauczyciel z pasją a i o takich coraz ciężej. Jeżeli wybierze się fajne zajęcia dodatkowe, które interesują dziecko, daje się mu możliwość rozwinięcia skrzydeł i poznania nowych rzeczy dużo lepiej niż rówieśnicy.

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *